Agenda 2030
Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 – tzw. Agenda 2030. Rezolucja przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2025 r., przyjmujące 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) – patrz: Cele Zrównoważonego Rozwoju. Pełny tekst agendy: https://www.unic.un.org.pl/files/164/Agenda%202030_pl_2016_ostateczna.pdf
Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDGs):
Z ang. Sustainable Development Goal to 17 celów i 169 powiązanych z nimi zadań (244 wskaźników) przyjętych przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2015 r., jako kontynuacja Milenijnych Celów Rozwoju (8 MGDs, 18 zadań, 48 wskaźników). Lista i opis: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/cele-zrownowazonego-rozwoju
Czynniki ESG
Cele Zrównoważonego Rozwoju i powiązane z nimi zadania mają zapewnić równowagę pomiędzy trzema aspektami: – środowisko (E- environmental) – społeczeństwo (S – social responsibility) – gospodarka/ ład korporacyjny (G – governance). W oparciu te trzy podstawowe czynniki tworzone są raporty z działalności CSR (raporty ESG, raporty niefinansowe), ratingii oceny pozafinansowe przedsiębiorstw, państw i organizacji, które przekładają się na ocenę, szanse i ryzyka finansowe
Dyrektywa CSRD:
Dyrektywa o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (Corporate Sustainability Reporting Directive). Została opublikowana 16 grudnia 2022 r. w Dzienniku Urzędowym UE. Zgodnie z nią wszystkie duże jednostki oraz małe i średnie spółki giełdowe będą przedstawiać w swoim sprawozdaniu z działalności informacje na temat kwestii środowiskowych, społecznych (praw człowieka) oraz ładu korporacyjnego, czyli czynników ESG. Informacje te będą raportowane według wspólnych europejskich standardów sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (tzw. ESRS). Poprzedniczką dyrektywy CSRD była dyrektywa NFRD – Non-Financial Reporting Directive – dyrektywa sprawie sprawozdawczości niefinansowej.
ESRS
Europejskie standardy sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (European Sustainability Reporting Standards), przyjęte przez Komisję Europejską w lipcu 2023 r. Mają być stosowane w raportach już za 2024 r. Kluczową kwestią jest tu analiza podwójnej istotności, czyli tego, jak firma wpływa na kwestie ESG oraz to, jak kwestie ESG wpływają na działalność finansową przedsiębiorstwa.
CSR
z ang. Corporate Social Responsibility, czyli społeczna odpowiedzialność biznesu. Z czasem pojęcie wyewoluowało jako Corporate Sustainability & Responsibility Korporacyjne/organizacyjne zrównoważenie i odpowiedzialność.
Taksonomia
Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje. Reguluje kwestie ochrony środowiska, także w kontekście ochrony przed pseudoekologicznym marketingiem. Umożliwia inwestorom ustalenie, czy dana działalność gospodarcza jest zrównoważona środowiskowo. W tym celu ustanawia obowiązujące na szczeblu całej UE wspólne kryteria, które powinny być stosowane w komunikacji organizacji z otoczeniem.
Gospodarka Obiegu Zamkniętego
To model produkcji i konsumpcji, który polega na dzieleniu się, pożyczaniu, ponownym użyciu, naprawie, odnawianiu i recyklingu istniejących materiałów i produktów tak długo, jak to możliwe. W ten sposób wydłuża się cykl życia produktów. Inaczej nazywana: gospodarka cyrkularna.
Europejski Zielony Ład
Z ang. European Green Deal. Pakiet regulacji dotyczący gospodarki obiegu zamkniętego, przyjęty przez Parlement Europejski w 2019 r. zakłada że do 2050 r. gospodarka Unii Europejskiej (w tym wszystkich państw członkowskich) będzie neutralna klimatycznie i zasobooszczędna. Jej filarem ma być gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), oznaczająca ograniczenie powstawania odpadów oraz maksymalnie efektywne wykorzystanie już wprowadzonych do obrotu produktów i surowców.
Fit for 55
Fit For 55 to kluczowy pakiet zmian, legislacyjnych, zawartych w Europejskim Zielonym Ładzie. Pakiet zakłada redukcję emisji gazów cieplarnianych o 55 proc.
Ślad węglowy
Z ang. Carbon footprint. To całkowita emisja gazów cieplarnianych wytworzonych bezpośrednio i pośrednio przez organizację wyrażona w ekwiwalencie dwutlenku węgla (CO2).